Bezpieczeństwo na basenie

ZASADY ZACHOWANIA NA BASENIE

1. Wszystkie osoby udające się do  przebieralni obowiązuje zmiana obuwia na obuwie gumowe, antypoślizgowe – np. klapki kąpielowe.

2. Po obiekcie pływalni poruszamy się tylko w klapkach kąpielowych, ostrożnie i powoli.

3. Na hali basenowej obowiązuje strój kąpielowy oraz gumowy czepek, który szczelnie przylega do głowy i całkowicie osłania włosy pływającego.

4. Każda osoba powinna opłukać się przed wejściem do basenu pod natryskiem i po wyjściu z basenu.

5. Na halę basenową wszyscy uczestnicy grupy wchodzą równocześnie pod nadzorem opiekunów i zostają przekazani instruktorom

6. Na pływalni obowiązuje zachowanie porządku, czystości, spokoju, ciszy i bezwzględnego podporządkowania się decyzjom prowadzącego zajęcia (instruktora)

7. Korzystającym z pływalni nie wolno powodować sytuacji zagrażających bezpieczeństwo osób tam przebywających oraz im samym.

8. Zabrania się w szczególności:

• wchodzić do wody bez zezwolenia,
  • biegać po chodnikach otaczających nieckę basenową, w szatniach i pod prysznicami,
  •  skakać do wody z brzegów basenu bez zgody i nadzoru instruktora,
  • popychać, wrzucać i wciągać do wody osoby stojące na brzegu niecki basenu,
  • zanurzać, przytrzymywać pod wodą innych użytkowników basenów,
  • nurkować oraz wykonywać ćwiczenia bezdechowe bez zezwolenia i nadzoru ratownika,
  •  niszczyć urządzeń i sprzętu pływalni oraz zaśmiecać i brudzić na terenie pływalni,
  • zatykać ciałem i manipulować przy kratkach urządzeń pobierających wodę,
  •  używania sprzętu z elementami szklanymi (szklane okulary pływackie, maski i szkła kontaktowe),
  •  żucia gumy podczas pobytu na hali basenowej, plucia na podłogę oraz do wody basenowej, załatwiania potrzeb fizjologicznych do wody basenowej.

9. Uczestnicy zajęć korzystający ze sprzętów pływackich powinni po zajęciach odłożyć go na określone miejsce. (deski, makarony,…)

10. Dopuszcza się używanie własnych suszarek do włosów wyłącznie na korytarzu przed przebieralniami.

11. Za przedmioty wartościowe pozostawione w szatni i przebieralni, kierownictwo i obsługa pływalni nie ponosi odpowiedzialności. Zaginięcie lub znalezienie przedmiotów należy natychmiast zgłosić obsłudze pływalni. Naruszeniem prawa jest zatrzymanie znalezionych na obiekcie przedmiotów,  które nie należą do osoby znajdującej.

12. Za stan bezpieczeństwa ćwiczących w basenie całkowitą odpowiedzialność ponosi prowadzący zajęcia (instruktor), a w pomieszczeniach pływalni za właściwe zachowanie, porządek i bezpieczeństwo odpowiedzialni są opiekunowie grupy, którzy mają obowiązek przebywania z grupą od chwili wejścia na pływalnię do momentu jej opuszczenia przez ostatniego członka grupy.

13. Na sygnał ratownika oraz instruktora kąpiący się musi natychmiast wyjść z wody i bezwzględnie dostosować się do ich dalszych poleceń.

14. Na sygnał kończący zajęcia (gwizdek) uczestnicy zajęć muszą natychmiast wyjść z wody i po zbiórce na chodniku przy basenie udać się do swoich szatni.

15. Każdy uczestnik zajęć na basenie zobowiązany jest bezwzględnie przestrzegać zasady regulaminu. Instruktorzy, ratownicy, nauczyciele i opiekunowie nie odpowiadają za wypadki i zdarzenia wynikłe z nieprzestrzegania przepisów regulaminu.

16. Osoby niszczące sprzęt lub urządzenia pływalni ponoszą odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody.

17.  Za osoby niepełnoletnie odpowiedzialność ponoszą ich prawni opiekunowie.